HABERLER

MARKET DOLABI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

MARKET DOLABI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
  • Tarih: 24 - Mayıs - 2017

MARKET DOLABI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Market ve büfelere dolap alırken yani ticari amaçla kullanılacak ticari buzdolabı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur buzdolabında kullanılan motorun beygir gücüdür. Örneğin bir beygir gücünde motor takılması gereken büyüklükteki bir dolaba yarım beygir gücünde motor takılırsa dolabın performansı düşer (uzun sürede soğutur), ürünlerin hem lezzetini hem yapısını bozar, elektrik sarfiyatını çoğaltır. Bu nedenle sanayi dolapları alırken ilk dikkat edilecek husus beygir gücüdür.

Büfe tipi buzdolabı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise dolabın izolasyonunun ne derecede kaliteli yapıldığıdır. Zira kalitesiz izolasyon malzemesi kullanılan bir market dolabı motoru, soğutma kapasitesine tam olarak ulaşmak için haddinden fazla çalışır ve motor yanmasına varan arızalara yol açar.

Yine market veya büfenize buzdolabı alırken önem vermeniz gereken bir diğer nokta ise ticari buzdolabı termostatının dijital olup olmadığıdır. Çünkü dijital termostatlar motorun yıpranmasını engeller ve motorun fazla ısınması kaynaklı arızaları neredeyse sıfıra indirir. Dolabın ısısını kaybetmesini engeller. Dijital termostatı olmayan yani manuel termostatlı buzdolapları günümüzün teknolojisinin gerisinde kalmıştır.

Özetlemek gerekirse sanayi tipi buzdolabında beygir gücü, termostat cinsi, izolasyon kalitesi dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.

 

Sanayi Tipi Buzdolabı Temizliği

Sanayi tipi buzdolaplarında radyatör ünitesi mutlaka ayda bir kez elektrik süpürgesi yoksa fırça ile temizlenmelidir. Temizlik işleminde fırça kullanılacak ise fırça darbeleri yukarıdan aşağı doğru olmalıdır.

Eğer buzdolabınızın performansının ilk günkü gibi kalmasını istiyorsanız ayda bir kez radyatör kısmı su ile de dikkatli bir biçimde temizlenmelidir. Burada dikkat edilecek nokta motorun kapatılması ve buzdolabının elektrik ile bağlantısının kesilmesidir. Su ile yıkama işlemi bittikten yarım saat sonra dolap çalıştırılabilir.